מערות מלח- מסע הרפתקני אל בטן האדמה

שעת לילה, לפני היציאה אנו חייבים לוודא שהכל כשורה ושכל הציוד נמצא בתרמילים, אם נפספס משהו יכול להיות שלא נוכל להשלים את הטיול וכל ההליכה הקשה תהיה לחינם ואפילו תסכן אותנו.

הצטרפו אלינו לטיול במערות המלח המיוחדות של הר סדום פרטים בקישור כאן

המסע המרגש אליו אנו יוצאים הוא מסע הרפתקני ואקסטרימי במיוחד, טיול מערנות מדהים וחוויה בלתי נשכחת. גם אחרי שנים של הדרכה והובלת קבוצות, ערוצי טלוויזיה מהארץ ומהעולם במערות ובמערות מלח עדיין כל ביקור בעולם שחבוי מתחת להר סדום מרגש אותי.

את הטיול אנו מתחילים לאור הירח שבשלב מסוים יוחלף באור הפנס, ברגע בו ניבלע אל בטן האדמה כשאנו תלויים בין שמים וארץ. תוך כדי הירידה על החבל לעומק של כמה עשרות מטרים יתגלו לנגד עיננו המראות של עוגת השכבות המלוחה.

את המסע אנו עושים בהר סדום הניצב אל מול דרום ים המלח הסובל מתנאי מזג אוויר קשים במיוחד. ההר היבש והחרב מחביא מתחת לפני הקרקע שלו את אחת מתופעות הטבע היפות והמרשימות שיש בישראל. בחום המעיק ועם כמות משקעים נמוכה, חיים בבטן האדמה מערות המלח המדהימות של הר סדום. עשרות פירים ופתחים המתחברים אל מערכות של מחילות תת קרקעיות שמגיעות לאורך כולל של מספר קילומטרים. המשוגעים לדבר מבחינים כל שנה בשינויים אותם עוברים המערות ממש כמו יצור חי הגודל ומתפתח עם השנים.


ואווו, אני שומע את מי שיורד בפיר, ואווו, זה מדהים. אני מתמלא התרגשות וקצב פעימות הלב שלי עולה. אחרי שכולם ירדו הרגע המיוחל מגיע. אני נשען על החבל ומתחיל את הסנפלינג.

מערת מלח"מ היא מערת מלח באורך כולל של מעל 5.5 ק"מ. המערה קרויה על שם המרכז לחקר מערות והיא הארוכה שבמערות ישראל ומתחרה על התואר של מערת המלח הארוכה בעולם אל מול מערת המלח הגדולה של אירן.


אחרי שהתארגנו ובדקנו את כל הציוד, יצאנו לדרך כשבתרמילים שלנו אנו סוחבים ציוד רב הכולל: חבלים ארוכים, קסדות, פנסי ראש, ציוד סנפלינג וציוד טיפוס וחילוץ, פנסי חירום, בטריות ספאר, עזרה ראשונה, כפפות, מעט אוכל ומים לשתייה.

עם התרמילים הכבדים טיפסנו אל ההר דרך אחד מהשבלים המתפתלים במעלה ההר. צבעי ההר לאורו העדין של הירח כיסו אותנו בשלווה למרות העלייה הקשה, אחרי שעה של הליכה וטיפוס בסולמות הגענו אל פתחו של הקניון בו מסתתרת המערה. עוד חצי שעה של הליכה חיכתה לנו, עברנו בין בולדרים ושאריות מהשיטפונות האחרונים, ירדנו מטה במדרגות סלע והגענו אל פתח המערה.


בפתח המערה התחלנו לעבוד, לכל אחד יש תפקיד ויחד בנינו עמדות גלישה (סנפלינג) אל תוך המערה. הפיר לפתחו עמדנו הוא מפל תת קרקעי שבשיטפון מנקז את מי הקניון בו ירדנו. מי השיטפון הניגרים במורד הנחל פשוט נכנסים פנימה אל הפיר וצונחים מטה לעומק של עשרות מטרים מתחת לפני האדמה. מתחתית המפל, המים ממשיכים לזרום ויוצרים קניון תת קרקעי היוצא אל מול ים המלח אליו נשפכים המים.

הצטרפו אלינו לטיול במערות המלח המיוחדות של הר סדום פרטים בקישור כאן


ואווו, אני שומע את מי שיורד בפיר, ואווו, זה מדהים. אני מתמלא התרגשות וקצב פעימות הלב שלי עולה. אחרי שכולם ירדו הרגע המיוחל מגיע. אני נשען על החבל ומתחיל את הסנפלינג, בהתחלה אני נכנס דרך פתח קטן שמהר מאוד נפער לפעמון ענק. אור הירח נעלם ואני נבלע לחור שחור שנראה לרגע ללא תחתית. לנגד עיני מתגלים צבעי הקירות המדהימים, קשה להסביר במילים את המראה של ציורי הקיר שעוצבו ע"י הטבע. מראות שנראה כאילו נלקחו מתוך סרט מדע בדיוני. פסים פסים של גווני אפור נמרחים מעלה ומטה, יוצרים טבעות ענק מעוקלות. ככל שאני יורד הפיר מתרחב ויוצר פעמון ענק. לאט לאט אני מתרחק מהקיר ונותר תלוי בין שמים לארץ, לרגע אני מרגיש כמו ענבל של פעמון מנזרים, תלוי בראש מגדל עם חבל שמשתלשל מטה.
קשה להסביר במילים את המראה של ציורי הקיר שעוצבו ע"י הטבע. מראות שנראה כאילו נלקחו מתוך סרט מדע בדיוני. 

רגע לפני שאני דורך על הקרקע נראה שיותר מזה כבר אי אפשר לבקש ואז אני דורך על רצפת המערה, קרקע, נשמעת צעקה המודיעה על כך שאני למטה והכל בסדר. כמה צעדים אחרי שאני משתחרר מהחבל ומהציוד מתחילה החוויה להיות ממש מטורפת, נטיפי מלח דקיקים מופיעים לנגד עיני ואנו מתחילים ללכת במורד הקניון התת קרקעי. מדי פעם זוחלים לפעמים נשענים אחורה לפעמים נשענים קדימה פעם מטפסים מעל ערמת סלעי מלח ופעם נדחקים בכוח דרך הסדקים שבין סלעי המלח,  לפעמים נדמה שכדי להתקדם בתוך המערה אנו צריכים להיות לוליני קירקס.אנו מתיישבים למנוחה ליד אחד מהסדקים שנראה בלתי ניתן למעבר, אני נכנס ראשון, נדחק פנימה ומתחיל לזחול, כאן כל עצירה קטנה יוצרת פקק תנועה ומשאירה את כולם דחוסים בתוך הסדק. אני מגיע לחלל קטן שבקושי מכיל 2 אנשים ומתחיל זחילה נוספת אט אט אני מתחיל להבחין באור עדין וצבעוני המגיח בקצה. אחרי לילה ארוך טיפוס קשה, סנפלינג וזחילה עם תיק מלא ציוד יצאנו החוצה בדיוק בזמן לזריחה, הקפה התחיל לרתוח על הגזייה, העוגיות יצאו מהתרמילים וכולנו יכולנו ליהנות מזריחה יפה.


ניפגש בשבילים
גלעד שדה
Gilad@wildisrael.org

054-9960748


למידע על הטיולים וההדרכות שלי היכנסו לאתר WWW.WILDISRAEL.ORG 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה