איך להכין את הבית לסופה ולשלג

תמונה מפתיחת כביש ירושלים תל אביב בסופה הקודמת

אחרי שחילצתי עשרות אנשים בסופת השלגים של שנת 2014 ובמשך ימים שלמים הגעתי יחד עם מתנדבים נוספים לרכבים תקועים ובתים נצורים שהיו מנותקים מחשמל ומתשתיות החלטתי לכתוב כמה טיפים להתארגנות נכונה למז"א הסוער שהולך לפקוד אותנו.   

היכנסו לקישור כדי לשמוע עוד על סדנאות ההישרדות שאני מדריך

הכנת הבית לסערה:
ההתארגנות בבית מחולקת ל2 חלקים עיקריים וחשובים, הראשון חימום ותאורה השני אוכל והספקה. אל תהיו שאננים. תארגנו הכל בצורה הטובה הטובה ביותר. כדי לעבור סופות קשות בדרך הטובה ביותר אתם צריכים לראות איך הבית שלכם עובד כיחידה נפרדת שאינה תלויה בתשתיות שמסביב.

חימום הבית בהפסקת חשמל:
אל תתבססו על חימום חשמלי בלבד,  במקרה של הפסקת חשמל לא רדיאטור, לא מפזר חום ולא מזגן יהיו רלוונטיים. לעומת זאת תנור גז כן. אין לכם תנות גז? אתם יכולים לחמם את הבית ע"י הדלקת הכיריים שלכם. חשוב שלפני הסערה תוודאו שבלוני הגז הביתיים שלכם מלאים- הגז יעזור גם בחימום הבית וגם בבישול מאכלים חמים וטובים שיחממו את הגוף שלכם. סגרו חלונות, תריסים ווילונות ה יעזרו לבידוד הבית. 

לבוש בסערה:
גם אם אתם יוצאים החוצה וגם אם אתם תקעים בבית בקור ללא חשמל לבוש נכון יעשה את ההבדל. שימו לב, בהפסקת חשמל ובהעדר חימום בבית כל מה שאתם צריכים לעשות זה ללבוש ביגוד שיחמם אותכם. המקומות העיקריים מהם בורח החום הם בקצוות של הגוף. אצבעות הידיים, הרגליים אוזניים וכו. שימו כובעים מחממים שיכסו את האוזניים, כפפות ותלכו עם נעליים יבשות וגרביים מחממות. 
אם יש לכם שטיחים הם יתרמו רבות בבידוד מהרצפה ויקלו על הגוף את ההתמודדות עם הקור. 

חשוב מאוד כל הבגדים יהיו יבשים ושתלבשו מספר שכבות, השכבות גם אם הן דקות תורמוןץ המון לחימום. 

תאורה בהפסקת חשמל:
פנס- התאורה הבטוחה ביותר היא ע"י פנסים, ודאו שיש לכם כמה פנסים ובטריות ספאר. 
נרות- תדאגו שיהיו בבית נרות ופמוטים בטוחים לשימוש, הנרות יאירו את הבית בלילות ללא חשמל. שימו לב-אסור להניח נרות מעל שולחנות עץ או בסמוך לכל דבר שיכול להידלק דוגמת שמיכות וילונות וכו. הקפידו שהנרות יעמדו יציב בפמוט בטוח לשימוש ובמקום מוגן. 

אוכל:
תדאגו שיהיה לכם בבית מספיק אוכל לכמה ימים, מוצרים יבשים ושימורים יהיו מעולים, אל תמלאו את המקפיא והמקרר הרי לא בטוח שהם יעבדו.
מרקים ותה:
הקפידו על אכילה ושתייה של מרקים, מאכלים חמים ותה שיחממו אתכם. נסו להימנע משתיית מים ואכילת מאכלים קרים, אילו יקררו את הגוף.


מים:
הכינו מים שיספקו את המשפחה לכמה ימים, במקרה של הפסקת מים מעטו בשימוש מים מיותר כמו מקלחות לא דחופות ושימושים אחרים שהם לא עניין בהול. 
השאירו את אחד הברזים בבית פתוח מעט כדי להימנע מקפיאת הצנרת של הבית. 


בטיחות:
אל תשאירו במרפסות, חלונות, בגג ובכל מקום שחשוף לסערה דברים שיכולים לעוף. חזקו את כל מה שנמצא בחוץ כדי להימנע מנזקים.

ניפגש בשבילים
גלעד שדה
WWW.WILDISRAEL.ORG

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה