באר מלחןלקראת סקר שטח שאעשה בעוד שבוע במסגרת עבודתי בחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע. אני מעלה  כתבה שכתבתי לפני כשנה וחצי.

מפגש לילי עם באר מלחן
לפני כשבועיים טיילתי בהרי אילת ודרום הנגב. בלילה השלישי לטיול לנתי בבאר מלחן. במקום פגשתי חברה נחמדים שהולכים את שביל ישראל והחליטו גם הם ללון במקום. החברה אפילו לא העיפו מבט לעבר הבאר ואני תהייתי לעצמי מדוע? הרי שמה של באר מלחן הולך לפניה, מאות מטיילים בשנה מבקרים במקום ביניהם תרמילאים רבים, וג'יפאים שחונים בה בלילות.

תעודת זהות
הבאר ממוקמת באפיק נחל מלחן שבדרום הנגב .
נ.צ. 416237 / 191948 גובה: 630
המפה בה מופיע הבאר וסביבותיה היא- מפה 20 הרי אילת
אפשר להגיע לבאר- ברכב 4*4,
או בטיול רגלי  ברמת מיטבי לכת 
מי שתייה: בישוב שחרות פארק תמנע. 
במקום חניון לילה מאושר

תיאור הבאר ומיקומה
מדובר בבאר גדולה מדופנת בבטון .קוטרה 3.5 מ' ועומקה כ7 מ' .גובה המים בבאר כמטר אחד והמים מליחים ואינם טובים לשתייה. פתח הבאר חסום בסורגי ברזל. הבאר מצויה על אם הדרך בצומת דרכים חשובה המחברת את מעלה מלחן ומעלה צאלה שמטפסים מהערבה.(בנחל מלחן צומח פרט של אלה אטלנטית עתיקה,זיכרון לחברת הצומח בנגב בעבר )אל הצומת הזו מגיע שביל ג'פים מבקעת עובדה שנמצאת כשש קילומטר מצפון.

קצת היסטוריה
הבאר נחפרה ודופנה בבטון בסוף שנות ה30 של המאה הקודמת ע"י הבריטים.  בתקופה זו הבריטים חפרו ושיקמו בארות בנגב ובדרום. מטרתם היתה לשלוט ולפקח על השבטים הבדואים, שחיו באזור עד אז כבשטח הפקר ללא עינו הפקוחה של שלטון החוק. כדי להבטיח סדר, במקום הוצב אחראי שדאג לחלוקה ואספקה סדירה של מים,  שנשאבו משם בכדים. במשך שנים רבות המקום שימש רועים בדואים, בשנים האחרונות פסק המנהג של השקיית צאן בבאר.
ב נ.צ. 415948 / 192796 מזרחית לבאר מלחן היכן שנחל מתק פוגש את נחל מלחן ישנה באר נוספת- ביר חילוון, בעברית נקראת באר מתק. באר מתק הרוסה אך ניתן לראות שרידים של תעלות שאספו מי נגר עילי כדי להמתיק את מי הבאר. כיום צומח אשל בבסיס הבאר.

נפגש בשבילים


אין תגובות:

פרסום תגובה