מחסות חירום בשטח- אבנים חמות | הישרדות בשטח


אבנים חמות זה שם של מסאז' שלא הייתי מתנגד להנות ממנו בסוף כל טיול ארוך. אבל אבנים חמות זה גם עוד דרך לשרוד בתנאי קור קיצוניים. עם אבנים חמות אפשר לחמם מחסה או לבנות מהם מחסה כאשר יש חשש שהמחסה ישרף או שהעשן יכול לחנוק את יושבי המחסה. אפשר גם להחמם אבנים בגודל של אגרוף לעטוף אותם טוב בבד ולהשתמש בהם כמו הבקבוקים החמים של הסבתות לשים בתוך השק"ש או בין המעיל לבגדים. יש עוד כמה דברים שאפשר לעשות עם אבנים חמות אבל זה כבר למאמר על בישול בתנאי קיצון.

בואו ללמוד את המדבר, לחצו כאן לפרטים על המסע המיוחד במינו.


איך עושים את זה?
אוספים אבנים בגודל הרצוי. מחממים את האבנים על אש (גחלים נועדו לבשר). כשהאבנים לוהטות מוציאים אותם מהאש. אפשר לבדוק אם האבנים לוהטות ע"י התזה של מעט מים או ע"י יריקה על האבן. אם המים מתאדים במהירות האבנים לוהטות.
חימום של מעיל/ שק שינה- מחממים אבנים בגודל של אגרוף, עוטפים אותם בבד/ עלים גדולים ומכניסים את האבנים לתוך שק השינה/ מעיל וכו' כמו שקיות חימום. חשוב להיזהר מכוויות, לשים לב שהבד/ הציוד לא נמסים מהחום של האבנים, שהאבנים כולל הכיסוי לא חמות מידי בכדי לשים אתם בין הבגדים/ שק"ש.

חימום מחסה- במחסה האבנים החמות עובדות כמו תנור. לוקחים אבנים בגודל הרצו ומפזרים אותם במחסה. חשוב להיזהר מכוויות. ככל שהאבן גדולה יותר היא פולטת חום לאורך זמן רב יותר.

תנור גוף- יתרון שיטה זו על הרפלקטור זו האפשרות להשתמש בה גם עם ישנים בשק"ש בגלל שאין חשש שגיצי המדורה ידליקו את השק"ש.מחממים אבנים גדולות על המדורה ומסדרים אותם בחצי עיגול סביב הראש, הכתפיים וסביב הרגלים. אם יש מספיק אבנים כדי לסדר סביב כל הגוף זה מעולה. בכדי ששיטה זו תהיה יעילה חשוב לזכור לשים בידוד מהקרקע. גם כאן חשוב מאוד להיזהר מכוויות.

הסכנות שיש בשיטה הזו
כוויות- אבנים לוהטות יכולות לגרום לכוויות קשות מאוד.
פיצוצים- חלק מהאבנים מתפוצצים בחום (אבני צור וקירטון לדוגמה) ויכולים להעיף נתזים למרחק רב. האבנים הטובות לטכניקה זו הם אבני בזלת.
עקיצות- עקרבים נדלים ושאר חרקים מפחידים חיים מתחת לאבנים, חשוב לשים לב ולהיזהר כשמרימים אבנים.

שמירת טבע
שיטה זו משחירה אבנים ופוגעת בטבע, הצבע השחור נשאר להרבה זמן ומכער את פני השטח.

ניפגש בשבילים
גלעד שדה
054-9960748
sadegilad@gmail.com
www.wildisrael.org

3 תגובות:

 1. לגבי הבד חשוב לציין שבשביל שהבד לא ימס חייבים לוודא שהוא עשוי מסיב טבעי, כותנה/פשתן/קנבס 100%, גם אחוזים מועטים של סיבים סינטטיים ימיסו את הבד, וכמו כן גם בדים טבעיים יחרכו בטמפרטורות גבוהות מאוד. צריך לוודא שהאבנים חמות אבל לא מידי, לקרר אותן קצת לפני שמכניסים לשק"ש
  ואין שום סיבה שהאבנים ישחירו. פשוט במקום לחמם אותן על האש לסדר אותן בבסיס המדורה בהתחלה ולבנות את כל המדורה עליהן. האפר יגן עליהן וכשרוצים לישון דוחפים אותן החוצה מהאש עם קרש/אבן קרה כלשהי. הן ישארו בצבען הטבעי וללא מעטה חיצוני כלשהו, וכשיתקררו יהיו "כפי שקיבלנו אותן"

  השבמחק
 2. תודה על התגובה המושקעת. לגבי הקירור של האבן לפני הכנסתה לשק"ש או בגדים רשמתי שצריך לשים לב שהאבן לא חמה מידי.
  לגבי השחרת אבנים לקבור ולחמם אבנים קטנות זה לא בעייה, הקושי מתחיל כאשר רוצים לחמם אבן גדולה. לצורך זה צריך לחפור בור עמוק מאוד והאבן לא תתחמם מספיק ובנוסף זה לוקח הרבה זמן והרבה עצים (צריך לחמם יותר מאבן אחת).

  השבמחק
 3. היה כל כך מעניין ונחמד שהיית חייב להפחיד אותנו עם הקטע על הזוחלים המפחידים!!

  השבמחק