מחסות או לא להיות שמיכת מילוט

שמיכת מילוט
שמיכת מילוט זו יריעה דקה וקלה מאוד שיכולה לשמש ככלי עזר בבניית מחסות משמש, קור, רוח וגשם. עם השמיכה ניתן למנועה חלק ממקרי ההיפותרמיה. היא אטומה וחוסמת כניסת אוויר, כאשר שמים את השמיכה טוב האוויר שנכלא סביב הגוף מתחמם קצת. בדרך זו הגוף מבזבז פחות אנרגיה לצורכי חימום. לפני כשנה, התחלתי לטייל בחלק מהטיולים עם שמיכת מילוט במקום שק שינה. מהחרמון ועד הרי הנגב הדרומיים מים המלח ועד שלולית הכינרת. מאז שניסיתי את השמיכה תמיד יש לי בתרמיל שמיכת מילוט לכל צרה שלא תבוא. בימי הקיץ בהם אני מטייל עם סדין במקום שק שינה אני משתמש בשמיכה בלילות בהם הסדין לא מספיק.
 • השימוש ביריעה לצורך שינה הוא כאשר הצד הכסוף פונה כלפי הגוף והשמיכה עוטפת את כל הגוף מלבד הראש. שינה עם הפנים מכוסים תחת השמיכה פוגעת ביעילות השמיכה. הבל הפה מתעבה על החלק הפנימי, מרטיב את הגוף ומקרר במהירות את הגוף. יש צורך לבודד את הגוף מהקרקע. אני השתמשתי במזרן שטח באורך 60 סמ' לצורך בידוד פלג הגוף העליון. את הרגליים הכנסתי לתיק בכדי למנוע בריחת חום דרך הרגלים. רצוי לא לזוז כדי למנוע בריחת אויר חם.
 • השימוש בזמן קור ורוח. עוטפים את הגוף בשמיכה כאשר הצד הכסוף כלפי הגוף ובצורה שאין לאוויר דרך לצאת. הרוח נחסמת והאוויר החם יחסית נשמר בפנים. גם במקרה הזה אין להכניס את הפנים אל תוך שטח השמיכה כדי למנוע התעבות אוויר על החלק הפנימי של השמיכה וכך הגוף יירטב.
 • השימוש בשמיכה להצללה הוא כאשר היריעה פרוסה, לא בצמוד לגוף כשצידה הכסוף פונה כלפי מעלה.
כל האמור בכתבה זו הנו תיאור נסיונו האישי של הכותב. אין בכך כדי להוות הדרכה או המלצה ליישום שיטות אלו. יישום האמור בכתבה זו הנו על אחריותו האישית של המיישם.

4 תגובות:

 1. ואיך אתה שומר את השמיכה שלא תקרע מטיול טיול?

  השבמחק
 2. אחרי כל לילה אני מקפל את השמיכה בזהירות ומכניס אותה לתוך תיק רשת קטן וקל ששומר על השמיכה עד לטיול הבא.

  השבמחק
 3. מופלא, תודה.
  קניתי שמיכת מילוט, אך שני הצדדים כסופים באותה מידה... ואכן היא קריעה מאוד. אולי זו לא השמיכה שהתכוונת אליה?
  בתודה רבה
  נעמה

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום נעמה,
   קודם תודה על השאלה, זה תמיד מחדד את המאמרים. לגבי השמיכה, ישנם גם שמיכות מילוט כסופות משני הצדדים. ניסית את השמיכה בשטח?

   מחק