יתושים מוצצי דם והחוצץ שבננו ובינם


יתוש
מגרד, מעיק, מזמזם, אם כל הסיוטים בשטח. יתושים מוצצי דם והחוצץ שבננו ובינם.


תארו לעצמכם צומת נווה זוהר(ליד ים המלח). שעת דמדומים ירדה על העולם ואיתה השקיעה מעל מדבר יהודה שנצבע בצבעי אדום-כתום ספק סגול. באותה שעה עמדתי לבוש מכנס קצר, סנדלים לרגלי ותרמיל גדול, כבד ועמוס בקבוקי מים על גבי. בדרכי בטרמפים בדרך הארוכה אל דרום הערבה במטרה לצפות על זוחלים ארסיים.
לא הרחק משם יצאו בנחיל ענק, נקבות יתושים צמאות לטיפת דם חמה וטעימה. הענן השחור ירוק מוטנטי שהתקרב אלי כמו בסרט אימה מפחיד לאללה, הדליק אצלי נורת אזהרה שלא תרמה הרבה למצב. העקיצה הראשונה לא איחרה לבוא והביאה צרות נוסך המושבות הראשונות שחייו בשכנות לביצות הארץ המוטחת. גם כאן לא היו רחמים ובהעדר תנאים הולמים למלחמה לא היה לי סיכוי. התחלתי ללכת ברגל, משוועה לטיפת חומר דוחה יתושים וכילה. ההליכה הפכה לריצה בניסיון להימלט אל תחנת דלק שנראתה באופק. בתחנת הדלק ביקשתי חומר דוחה יתושים. "יתושים?" שאל המתדלק שלבש בגדים ארוכים והריח כמו k700 "איפה? חחח"
"אני אשלם לך" אמרתי בטון מתחנן. "חחח, אין מצב שאני מוותר על האופציה להישאר שפוי בעבודה הזו" הוא השיב.
התייאשתי והתחלתי לרוץ חזרה לצומת שוב במטרה להימלט מהמוטציות הצמאות. שוב עמדתי בצומת במרכזה, מפקיר את עצמי לרחמי היתושים ונהגי המכוניות, מנסה לעצור כל אוטו שעובר בלי להתחשב בכיוון הנסיעה.

יתושים- הם בעלי כנפיים עם קשקשים, גופם צנום ורגליהם ארוכות. היתושים הם אוכלי צוף ומיצי פרות אך הנקבות מוצצות דם בכדי להשיג חלבון לצורך יצור הביצים. נקבת היתוש מטילה את הביצים במקורות מים עומדים ולכן בסביבה עם מקורות מים כאלו (ברכות, ביצות, נחלים וחופי ים) גודל הסיכוי למפגש עם יתושים. מלבד העובדה שעקיצת יתוש לא נעימה, מתנפחת ומגרדת לעיטים למשך כמה ימים. העקיצה יכולה לסכן אותנו בהידבקות של מחלות ווירוסים שהיתושים נושאים.

דחיית יתושים

 • הדבר הכי טוב כדי להתמודד עם מתקפה של יתושים זה ללבוש בגדים ארוכים מבד צפוף. אפשר גם לתפור רשת לכובע כדי להימנע מעקיצות בפנים. ולישון תחת כילה רשת צפופה איתה ניתן להקים מחסה מיתושים ושאר חרקים. חשוב לשים את הכילה רחוק מהגוף, ולסגור את כל החורים בינה לבין הקרקע. בנוסף אם יש חורים צריך לתפור אותם.
 • אוכל- בארצות ובעמים רבים בעולם, מאמינים שאכילה מרובה של שום, בצל ומאכלים חריפים או מריחת שום על אזורים חשופים דבר שיכול לגרום לגירוי ואדמומיות בעור מקטינים את הסיכויים להיעקץ. מנגד יש מחקרים מדעיים שטוענים שאמונה זו לא נכונה. 
 • שמן אקליפטוס וחומרים דוחי יתושים שנמכרים בחנויות עוזרים אך לא תמיד.
 • מדורה- יתושים לא אוהבים עשן ולכן ניתן להדליק מדורה מרחיקת יתושים. לאחר שהמדורה בוערת שמים מעלייה ענפים ועלים ירוקים והמדורה מתחילה לעשן ולהוציא אדים בכמות גדולה. פעולה זו מרחיקה יתושים אך חשוב להיות ערניים ולהימנע משימוש בצמחים רעילים כדוגמת ברוש והרדוף הנחלים ומשאיפת עשן מפני הסכנות הכרוכות בכך. 

כל האמור בכתבה זו הנו תיאור נסיונו האישי של הכותב. אין בכך כדי להוות הדרכה או המלצה ליישום שיטות אלו. יישום האמור בכתבה זו הנו על אחריותו האישית של המיישם. 


3 תגובות:

 1. אתה מכיר את זה ששני אנשים עומדים (או ישנים) אחד ליד השני, הראשון נעקץ כמו מטורף בעוד שהשני יוצא די נקי מכל העסק עקיצה או שניים. אם יש לך אמא פולניה היא בטח תגיד שזה שנעקץ יותר זה בגלל שיש לו דם מתוק יותר. מצד שני אם אתה מדען, אתה תגלה את הסיבה האמיתית. מסתבר שיתושות (הזכרים בגדול נחים וצופים מהצד...או בכדורגל) נמשכות לריח חזק של גופרית שנפלט מהזעה, אנשים שפולטים ריח גופרית עז יותר יעקצו יותר. וככה נוצר מצב שאחד יעקץ מכף רגל ועד ראש בעוד שהשני ינמנם בהנאה. ועכשיו נעבור לתרופת סבתא, המקור לאמונה ששום עוזר נובעת לא רק מהעובדה ששום הוא סוג של אנטיביוטיקה טבעית ומיחסים לו עוד כוחות קסם (שאל כל ערפד מצוי), אלא גם בעובדה ששום גם משפיע מאוד על הרכב הזיעה והריח הנפלט ממנה. ולכן יש עדיין מספר חוקרים שחושבים שדווקא שום כן עוזר למסך את ריח הגופרית. אני אישית לא לוקח סיכונים ובשטח שם סנו-די, אוכל שום ואם צריך גם מקריב קורבנות (אישתי כטרף קל ליתושות)ץ

  השבמחק
 2. תומר תודה על התגובה המועילה.

  השבמחק
 3. אני רוצה לתקן את ההערה שלי- הנה מחקר ריציני מעיתון רציני ביותר. וחלק מהמסקנות ששום דבר שאוכלים (כולל שום או ויטמין b1) לא הוכח כמשהו שמשפיע. יותר מזה הם גילו שגם צמידים שמכילים שמנים וריחות לא משפיעים יותר מ4 ס"מ מהאזור שלהם וגם מתקנים שמייצרים רעש או יותר נכון משדרים בתדר שאמור להרחיק יתושים לא עובדים.
  http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa011699#t=articleMethods

  השבמחק